blog

Poradnik: Separatory tłuszczu w kuchniach komercyjnych

Separator tłuszczu pełni niezwykle ważną rolę w systemach kanalizacyjnych, zwłaszcza w miejscach o wysokim natężeniu produkcji odpadów tłuszczowych. Jego głównym zadaniem jest oddzielanie tłuszczów i olejów od wody, co pozwala na skuteczne zapobieganie zatorom i zanieczyszczeniom w sieci kanalizacyjnej.

Miejsca takie jak restauracje, hotele, bary czy zakłady przetwórstwa spożywczego są głównymi źródłami generowania nadmiaru tłuszczu. W tych miejscach przygotowywane są potrawy, które często zawierają duże ilości tłuszczu. Podczas mycia naczyń, sprzętu kuchennego czy podłóg, tłuszcze te mogą dostać się do kanalizacji, co prowadzi do powstawania zatorów i innych problemów.

Dlatego też, właściwe działanie separatora tłuszczu jest kluczowe. Nie tylko zapobiega to problemom z zatorami, ale także chroni środowisko przed zanieczyszczeniem. Tłuszcze i oleje, które dostają się do kanalizacji, mogą bowiem trafić do rzek i jezior, powodując poważne szkody dla ekosystemu.

Szukasz separatora substancji ropopochodnych? Zobacz – Separatory koalescencyjne to urządzenia przeznaczone do oddzielania substancji ropopochodnych od wody. Termin „koalescencja” odnosi się do zdolności drobnych kropel substancji do łączenia się w większe jednostki. Separator koalescencyjny połączony jest z osadnikiem, często nazywanym piaskownikiem, i posiadają filtr z wkładem koalescencyjnym. Są one używane głównie do oczyszczania z tłuszczy oraz innych substancji ropopochodnych. Szybki kontakt: +48 32 777 11 44

Konserwacja i regularne czyszczenie separatora tłuszczu są równie ważne. Jeśli nie jest odpowiednio konserwowany, może nie działać prawidłowo, co prowadzi do powyższych problemów. Regularne czyszczenie i kontrola urządzenia gwarantują, że będzie ono działać efektywnie przez długi czas.

Jak działają separatory tłuszczu?

Podzlewowe separatory tłuszczu to specjalnie zaprojektowane urządzenia, które wykorzystują naturalne właściwości tłuszczów, olejów i smarów (FOG) w celu ich oddzielenia od wody. Zasada ich działania opiera się na różnicy gęstości pomiędzy tłuszczami a wodą.

Tłuszcze, oleje i smary mają tendencję do unoszenia się na powierzchni wody z powodu ich niższej gęstości. W praktyce oznacza to, że gdy ścieki zawierające tłuszcze wprowadzane są do separatora, tłuszcze te unoszą się ku górze, tworząc warstwę na powierzchni wody. Z kolei cięższe stałe cząstki, takie jak resztki jedzenia czy inne zanieczyszczenia, opadają na dno separatora z powodu większej gęstości w porównaniu z wodą.

Wewnętrzna konstrukcja separatora jest tak zaprojektowana, aby maksymalnie wykorzystać te naturalne procesy. Może być wyposażony w specjalne przegrody lub sita, które pomagają w skutecznym oddzielaniu tłuszczów od wody. Ponadto, regularne czyszczenie i konserwacja separatora są kluczowe dla jego efektywnego działania, ponieważ z czasem nagromadzone tłuszcze mogą zredukować jego wydajność.

Po oddzieleniu tłuszczów i stałych cząstek, czysta woda jest kierowana dalej do systemu kanalizacyjnego. Woda ta jest znacznie mniej zanieczyszczona, co minimalizuje ryzyko zatorów, zanieczyszczenia środowiska oraz innych problemów związanych z niewłaściwą utylizacją tłuszczów.

W wielu krajach istnieją przepisy prawne dotyczące stosowania separatorów tłuszczu, zwłaszcza w miejscach takich jak restauracje czy zakłady przetwórstwa spożywczego. Są one niezbędne do zapewnienia, że tłuszcze i oleje nie trafią bezpośrednio do systemu kanalizacyjnego, co mogłoby prowadzić do poważnych problemów ekologicznych i infrastrukturalnych.

Rodzaje separatorów tłuszczu:

  1. Hydromechaniczne– mniejsze, montowane blisko miejsca użycia. Wykorzystują system przegród do zbierania tłuszczu.
  2. Grawitacyjne – większe, zwykle umieszczane na zewnątrz lub pod ziemią. Wykorzystują grawitację do oddzielania tłuszczu od wody.
  3. Automatyczne jednostki usuwania tłuszczu – używają ostrza do automatycznego usuwania tłuszczu do oddzielnego pojemnika.

Produkt firmy Navotech:

Firma Navotech, znana z dostarczania nowoczesnych rozwiązań technologicznych, wprowadziła na rynek rozwiązanie o nazwie LIPO. Jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie branży gastronomicznej i przetwórczej na skuteczne metody eliminacji nadmiaru tłuszczu z odpadów wodnych.

Produkt z linii LIPO został zaprojektowany z myślą o miejscach, gdzie problem nadmiernego powstawania tłuszczu jest szczególnie dotkliwy. Może to być kuchnia restauracji, zakład przetwórstwa spożywczego czy hotelowa kuchnia. W tych miejscach tłuszcze, oleje i smary (FOG) generowane podczas codziennej pracy mogą prowadzić do poważnych problemów z kanalizacją i zanieczyszczeniem środowiska.

Kluczową cechą separatora LIPO jest jego kompaktowa budowa, która pozwala na montaż urządzenia bezpośrednio pod blatem kuchennym. Dzięki temu nie zajmuje ono dodatkowej przestrzeni w kuchni, a jednocześnie gwarantuje efektywne działanie tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne. Od czasu gdy spieki kwarcowe znalazły swoje miejsce w kuchniach, jako stoły, stanowiska montażowe, dzięki obróbce CNC separatory montuje się także pod takimi elementami wyposażenie wykonanymi ze spieków kwarcowych.

Obsługa separatora tłuszczu LIPO jest intuicyjna, co sprawia, że personel kuchenny może szybko nauczyć się właściwego korzystania z urządzenia. Proces konserwacji również został uproszczony, co przekłada się na niższe koszty utrzymania i dłuższą żywotność separatora. Regularne czyszczenie i kontrola urządzenia zapewniają, że działa ono z maksymalną wydajnością, skutecznie przechwytując tłuszcze i zapobiegając ich przedostawaniu się do systemu kanalizacyjnego.

Dodatkowo, firma Navotech dba o to, aby produkt LIPO był nie tylko funkcjonalny, ale także estetyczny. Nowoczesny design i wysokiej jakości materiały użyte do produkcji sprawiają, że urządzenie doskonale wpasowuje się w wystrój nowoczesnych kuchni.

Podsumowanie

System kanalizacyjny w kuchniach komercyjnych jest narażony na duże obciążenia, zwłaszcza w miejscach, gdzie przygotowywane są posiłki na dużą skalę. Jednym z głównych problemów, z którymi borykają się takie kuchnie, jest nadmiar tłuszczu, olejów i smarów (FOG) trafiających do kanalizacji. Te substancje mogą prowadzić do zatorów, uszkodzeń rur i innych problemów związanych z systemem odprowadzania ścieków.

Aby zapobiec tym problemom, kluczowe jest korzystanie z odpowiednich separatorów tłuszczu. Rozwiązania te działają na zasadzie wykorzystania różnicy gęstości między tłuszczami a wodą, co pozwala na skuteczne oddzielanie tłuszczów od wody. Dzięki temu tłuszcze nie trafiają do głównego systemu kanalizacyjnego, co znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia zatorów i innych problemów.

Produkty od firmy Navotech to jeden z czołowych produktów w tej kategorii. Jego zaawansowana konstrukcja i wysoka jakość wykonania gwarantują skuteczne i niezawodne działanie. Co więcej, firma Navotech zwraca uwagę na łatwość obsługi i konserwacji swojego produktu. Dzięki temu personel kuchenny może łatwo i szybko dbać o regularne czyszczenie separatora, co jest kluczowe dla jego prawidłowego funkcjonowania.

Dodatkową zaletą separatora tłuszczu LIPO jest jego kompaktowy rozmiar i nowoczesny design. Może być on montowany bezpośrednio pod blatem kuchennym, co oszczędza cenną przestrzeń w kuchni. Jego estetyczny wygląd sprawia, że doskonale wpasowuje się w wystrój nowoczesnych kuchni komercyjnych.

Współczesne kuchnie komercyjne potrzebują nowoczesnych rozwiązań, które pomogą im sprostać wyzwaniom związanym z utrzymaniem czystości i efektywności systemu kanalizacyjnego. Produkty te od firmy Navotech stanowią odpowiedź na te potrzeby, oferując niezawodność, skuteczność i łatwość w obsłudze. Dla właścicieli restauracji, hoteli czy innych miejsc gastronomicznych, inwestycja w takie rozwiązania to krok w kierunku zapewnienia długotrwałego i bezproblemowego funkcjonowania ich kuchni.

5/5 - (3 votes)

Autor: mgr inż. Adam Głogowski


admin

Recent Posts

USUWANIE NIEPRZYJEMNYCH ZAPACHÓW W OCZYSZCZALNIACH ŚCIEKÓW

Oczyszczalnie ścieków odgrywają kluczową rolę w procesie usuwania nieczystości z budynków mieszkalnych, komercyjnych i innych…

2 miesiące ago

Nowa partia zbiorników polipropylenowych dla przemysłu spożywczego

Z wielką satysfakcją ogłaszamy finalizację procesu produkcyjnego naszej najnowszej serii zbiorników wykonanych z wysokiej jakości…

4 miesiące ago

Jakie są różne typy dostępnych oczyszczalni ścieków?

Spis treści:Oto przegląd różnorodnych dostępnych systemów oraz kluczowych korzyści, jakie niesie za sobą każdy z…

5 miesięcy ago

Dekanter – produkcja pod wymiary i wytyczne klienta

Nasza produkcja to nie tylko gotowe rozwiązania, ale również dostosowane do potrzeb klientów projekty, które…

6 miesięcy ago

Zbiorniki do przechowywania cieczy żrących i toksycznych

Wiele zakładów przemysłowych ma do czynienia z substancjami żrącymi i niebezpiecznymi w trakcie swoich operacji…

6 miesięcy ago

Odprowadzanie wody z budynków podczas intensywnych opadów deszczu

W ostatnich latach obserwujemy coraz częstsze występowanie intensywnych opadów deszczu, które mogą prowadzić do powodzi…

9 miesięcy ago