Separator tłuszczu pełni niezwykle ważną rolę w systemach kanalizacyjnych, zwłaszcza w miejscach o wysokim natężeniu produkcji odpadów tłuszczowych. Jego głównym zadaniem jest oddzielanie tłuszczów i olejów od wody, co pozwala na skuteczne zapobieganie zatorom i zanieczyszczeniom w sieci kanalizacyjnej.

Miejsca takie jak restauracje, hotele, bary czy zakłady przetwórstwa spożywczego są głównymi źródłami generowania nadmiaru tłuszczu. W tych miejscach przygotowywane są potrawy, które często zawierają duże ilości tłuszczu. Podczas mycia naczyń, sprzętu kuchennego czy podłóg, tłuszcze te mogą dostać się do kanalizacji, co prowadzi do powstawania zatorów i innych problemów.

Dlatego też, właściwe działanie separatora tłuszczu jest kluczowe. Nie tylko zapobiega to problemom z zatorami, ale także chroni środowisko przed zanieczyszczeniem. Tłuszcze i oleje, które dostają się do kanalizacji, mogą bowiem trafić do rzek i jezior, powodując poważne szkody dla ekosystemu.

Szukasz separatora substancji ropopochodnych? Zobacz – Separatory koalescencyjne to urządzenia przeznaczone do oddzielania substancji ropopochodnych od wody. Termin „koalescencja” odnosi się do zdolności drobnych kropel substancji do łączenia się w większe jednostki. Separator koalescencyjny połączony jest z osadnikiem, często nazywanym piaskownikiem, i posiadają filtr z wkładem koalescencyjnym. Są one używane głównie do oczyszczania z tłuszczy oraz innych substancji ropopochodnych. Szybki kontakt: +48 32 777 11 44

Konserwacja i regularne czyszczenie separatora tłuszczu są równie ważne. Jeśli nie jest odpowiednio konserwowany, może nie działać prawidłowo, co prowadzi do powyższych problemów. Regularne czyszczenie i kontrola urządzenia gwarantują, że będzie ono działać efektywnie przez długi czas.

Jak działają separatory tłuszczu?

Podzlewowe separatory tłuszczu to specjalnie zaprojektowane urządzenia, które wykorzystują naturalne właściwości tłuszczów, olejów i smarów (FOG) w celu ich oddzielenia od wody. Zasada ich działania opiera się na różnicy gęstości pomiędzy tłuszczami a wodą.

Tłuszcze, oleje i smary mają tendencję do unoszenia się na powierzchni wody z powodu ich niższej gęstości. W praktyce oznacza to, że gdy ścieki zawierające tłuszcze wprowadzane są do separatora, tłuszcze te unoszą się ku górze, tworząc warstwę na powierzchni wody. Z kolei cięższe stałe cząstki, takie jak resztki jedzenia czy inne zanieczyszczenia, opadają na dno separatora z powodu większej gęstości w porównaniu z wodą.

Wewnętrzna konstrukcja separatora jest tak zaprojektowana, aby maksymalnie wykorzystać te naturalne procesy. Może być wyposażony w specjalne przegrody lub sita, które pomagają w skutecznym oddzielaniu tłuszczów od wody. Ponadto, regularne czyszczenie i konserwacja separatora są kluczowe dla jego efektywnego działania, ponieważ z czasem nagromadzone tłuszcze mogą zredukować jego wydajność.

Po oddzieleniu tłuszczów i stałych cząstek, czysta woda jest kierowana dalej do systemu kanalizacyjnego. Woda ta jest znacznie mniej zanieczyszczona, co minimalizuje ryzyko zatorów, zanieczyszczenia środowiska oraz innych problemów związanych z niewłaściwą utylizacją tłuszczów.

W wielu krajach istnieją przepisy prawne dotyczące stosowania separatorów tłuszczu, zwłaszcza w miejscach takich jak restauracje czy zakłady przetwórstwa spożywczego. Są one niezbędne do zapewnienia, że tłuszcze i oleje nie trafią bezpośrednio do systemu kanalizacyjnego, co mogłoby prowadzić do poważnych problemów ekologicznych i infrastrukturalnych.

Rodzaje separatorów tłuszczu:

  1. Hydromechaniczne– mniejsze, montowane blisko miejsca użycia. Wykorzystują system przegród do zbierania tłuszczu.
  2. Grawitacyjne – większe, zwykle umieszczane na zewnątrz lub pod ziemią. Wykorzystują grawitację do oddzielania tłuszczu od wody.
  3. Automatyczne jednostki usuwania tłuszczu – używają ostrza do automatycznego usuwania tłuszczu do oddzielnego pojemnika.

Produkt firmy Navotech:

Firma Navotech, znana z dostarczania nowoczesnych rozwiązań technologicznych, wprowadziła na rynek rozwiązanie o nazwie LIPO. Jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie branży gastronomicznej i przetwórczej na skuteczne metody eliminacji nadmiaru tłuszczu z odpadów wodnych.

Produkt z linii LIPO został zaprojektowany z myślą o miejscach, gdzie problem nadmiernego powstawania tłuszczu jest szczególnie dotkliwy. Może to być kuchnia restauracji, zakład przetwórstwa spożywczego czy hotelowa kuchnia. W tych miejscach tłuszcze, oleje i smary (FOG) generowane podczas codziennej pracy mogą prowadzić do poważnych problemów z kanalizacją i zanieczyszczeniem środowiska.

Kluczową cechą separatora LIPO jest jego kompaktowa budowa, która pozwala na montaż urządzenia bezpośrednio pod blatem kuchennym. Dzięki temu nie zajmuje ono dodatkowej przestrzeni w kuchni, a jednocześnie gwarantuje efektywne działanie tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne.

Obsługa separatora tłuszczu LIPO jest intuicyjna, co sprawia, że personel kuchenny może szybko nauczyć się właściwego korzystania z urządzenia. Proces konserwacji również został uproszczony, co przekłada się na niższe koszty utrzymania i dłuższą żywotność separatora. Regularne czyszczenie i kontrola urządzenia zapewniają, że działa ono z maksymalną wydajnością, skutecznie przechwytując tłuszcze i zapobiegając ich przedostawaniu się do systemu kanalizacyjnego.

Dodatkowo, firma Navotech dba o to, aby produkt LIPO był nie tylko funkcjonalny, ale także estetyczny. Nowoczesny design i wysokiej jakości materiały użyte do produkcji sprawiają, że urządzenie doskonale wpasowuje się w wystrój nowoczesnych kuchni.

Podsumowanie

System kanalizacyjny w kuchniach komercyjnych jest narażony na duże obciążenia, zwłaszcza w miejscach, gdzie przygotowywane są posiłki na dużą skalę. Jednym z głównych problemów, z którymi borykają się takie kuchnie, jest nadmiar tłuszczu, olejów i smarów (FOG) trafiających do kanalizacji. Te substancje mogą prowadzić do zatorów, uszkodzeń rur i innych problemów związanych z systemem odprowadzania ścieków.

Aby zapobiec tym problemom, kluczowe jest korzystanie z odpowiednich separatorów tłuszczu. Rozwiązania te działają na zasadzie wykorzystania różnicy gęstości między tłuszczami a wodą, co pozwala na skuteczne oddzielanie tłuszczów od wody. Dzięki temu tłuszcze nie trafiają do głównego systemu kanalizacyjnego, co znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia zatorów i innych problemów.

Produkty od firmy Navotech to jeden z czołowych produktów w tej kategorii. Jego zaawansowana konstrukcja i wysoka jakość wykonania gwarantują skuteczne i niezawodne działanie. Co więcej, firma Navotech zwraca uwagę na łatwość obsługi i konserwacji swojego produktu. Dzięki temu personel kuchenny może łatwo i szybko dbać o regularne czyszczenie separatora, co jest kluczowe dla jego prawidłowego funkcjonowania.

Dodatkową zaletą separatora tłuszczu LIPO jest jego kompaktowy rozmiar i nowoczesny design. Może być on montowany bezpośrednio pod blatem kuchennym, co oszczędza cenną przestrzeń w kuchni. Jego estetyczny wygląd sprawia, że doskonale wpasowuje się w wystrój nowoczesnych kuchni komercyjnych.

Współczesne kuchnie komercyjne potrzebują nowoczesnych rozwiązań, które pomogą im sprostać wyzwaniom związanym z utrzymaniem czystości i efektywności systemu kanalizacyjnego. Produkty te od firmy Navotech stanowią odpowiedź na te potrzeby, oferując niezawodność, skuteczność i łatwość w obsłudze. Dla właścicieli restauracji, hoteli czy innych miejsc gastronomicznych, inwestycja w takie rozwiązania to krok w kierunku zapewnienia długotrwałego i bezproblemowego funkcjonowania ich kuchni.