Klapy zwrotne końcowe i sieciowe KP

Klapy zwrotne KP firmy NavoTech służą do jednokierunkowego zamykania i otwierania kanałów rurowych, zapobiegają wstecznemu przepływowi w przypadku podniesienia poziomu ścieków za klapą. Pełnią rolę zabezpieczającą i regulującą. 

 

BUDOWA I ZASADA DZIAŁANIA:

Klapa zwrotna otwiera się samoczynnie w kierunku przepływu pod wpływem naporu cieczy wewnątrz rurociągu. Przy wzroście ciśnienia cieczy za klapą zwrotną, jednokierunkową (np. w odbiorniku) do wartości większej od wartości ciśnienia panującego w rurociągu doprowadzającym, następuje samoczynne zamknięcie tarczy zamykającej klapy zwrotnej.
 

Klapy zwrotne KP produkowane są w dwóch podstawowych rodzajach:
- klapy zwrotne sieciowe (do montażu na sieci kanalizacji grawitacyjnej),
- klapy zwrotne końcowe
(do montażu w studni, na przyczółku, wylocie kanalizacji do odbiornika).

Wykonywane z polietylenu wysokiej gęstości PE-HD lub PVC - materiałów charakteryzujących się wysoką odpornością na korozję i działanie agresywnych substancji mogących znajdować się w ściekach. Materiały te nie wymagają stosowania dodatkowych powłok ochronnych i zabiegów konserwacyjnych. Dużą zaletą jest stosunkowo mały ciężar właściwy zapewniający niewielką masę wykonywanych elementów, co jest znacznym udogodnieniem przy transporcie i zabudowie. Dodatkowe elementy wykonane są ze stali nierdzewnej oraz gumy olejoodpornej. Według potrzeb w klapach stosowane są przeciwwagi z możliwością regulacji siły otwarcia. Opcjonalnie klapy zwrotne mogą być produkowane ze stali nierdzewnej lub ze stali konstrukcyjnej zabezpieczonej powłokami antykorozyjnymi.

 

Rodzina klap zwrotnych KP obejmuje:
KP-Kb - klapa zwrotna, końcowa, bosa,
KP-Kb-p - klapa zwrotna, końcowa, bosa z przeciwwagą,
KP-Kk - klapa zwrotna, końcowa, kołnierzowa,
KP-Kk-p - klapa zwrotna, końcowa, kołnierzowa z przeciwwagą,
KP-S - klapa zwrotna, sieciowa, bosa,
KP-Sk - klapa zwrotna, sieciowa, kołnierzowa.

 

 

    

            

1 NAVOTECH – KLAPY KP – klapy końcowe Pobierz